Publicat de Luci pe WWW.CHELSEAFC.RO la data de 12 - 10 - 2011

Talentatul fundas brazilian a fost cumparat in iarna anului 2011 pentru suma de 23 de milioane de euro + Matic.

A debutat impotriva lui Fulham (0-0) meci in care a jucat excelent, insa in minutul 93 a faultat un jucator in careu, penalty-ul find aparat de Cech.

Peste cateva etapa a reusit sa marcheze in cel mai important meci al sezonului, impotriva lui Manchester United, meci castigat cu 2-1.

David a avut evolutii din ce in ce mai bune, isi asigurase un loc de titular in echipa fostului tehnician Carlo Ancelotti.

El a reusit sa inscrie sa inscrie si impotriva celor de la Manchester City, meciul l-am castigat cu 2-0, datorita golului lui Luiz si a conationalului sau Ramires.

Luiz a fost pedepsit de catre Ancelotti find scos din primul 11. El a fost pedepsit pentru ca inainte de meciul cu United, meci decisiv, Luiz a fost foarte glumet, copilaros, iar el n-a facut un meci bun, schimbat la pauza.

In noul sezon Luiz nu prea a jucat din cauza accidentarii.

A revenit in meciul din Liga Campionilor impotriva lui Bayer Leverkusen, a jucat bine si a si marcat.

Luiz a mai bifat cateva prezente in noul sezon.