Acasa > Informatii preluate din presa > F.A. CUP: Chelsea – Everton [3-4]

F.A. CUP: Chelsea – Everton [3-4]

Chelsea vs Everton

Chelsea este eliminata din F.A. Cup in returul de pe Stamford Bridge in fata celor de la Everton, dupa loviturile de la 11 metri. Nicolas Anelka si Ashley Cole fiind cei doi care au ratat loviturile de la 11 metri.
Dupa 90 de minute de joc scorul a fost 0-0, in urma celor 2 reprize de prelungiri meciul s-a terminat la egalitate, 1-1. Marcatorii golurilor in cele 120 de minute au fost Frank Lampard pentru „Albastri” si Baines pentru Everton.
Parcursul lui Chelsea in F.A. Cup se incheie pe Stamford Bridge, cei de la Everton urmand sa intalneasca Reading in urmatoarea faza a competitiei.
Este cea de-a saptea serie consecutiva de penalty-uri pe care Chelsea o pierde, iar ultima infrangere in fata celor de la Everton a avut loc in anul 1956.

43′ F. Malouda
45′ Ramires
51′ L. Baines
53′ S. Coleman
60′ S. Distin
104′ [1 – 0] F. Lampard
113′ M. Arteta
119′ [1 – 1] L. Baines
Lovituri de la 11 metri : [3 – 4]