„Who the Fuck are Man. United?” a strigat galeria londoneza pe Stamford Bridge in aceasta seara. Chelsea iese invingatoare in fata lui Manchester United, din nou, invingand formatia lui Alex Ferguson cu 2-1, dupa ce a fost condusa inca din minutul 29 prin sutul spectaculos reusit de Wayne Rooney.

In cea de-a doua repriza Chelsea a devenit mult mai periculoasa, a facut un joc solid la mijloc, posesie buna si un tempo mult mai ridicat fata de prima repriza.

O seara minunata pentru David Luiz, dupa ce a inscris primul sau gol in tricoul Albastrilor, in urma unei centrari venite de la Essien in minutul 54. David Luiz s-a remarcat si printr-o prestatie ireprosabila in defensiva lui Chelsea.

Cele doua echipe incep sa joace pe contra-atac, lucru care l-a facut pe Vidic sa-l faulteze pe Yury Zhirkov in careu, oferindu-i posibilitatea lui Frank Lampard sa intoarca scorul in favoarea lui Chelsea, dupa un penalty executat excelent.

Chelsea (4-4-2): Cech, Ivanovic, David Luiz (Bosingwa 80), Terry (c), Cole; Ramires, Essien, Lampard, Malouda (Zhirkov 70); Anelka (Drogba 60), Torres.
Rezerve: Turnbull, Ferreira, McEachran, Kalou.
Marcatori: David Luiz 54, Lampard pen 80.
Avertizati: Ramires 12, David Luiz 59, Essien 74.