Te afli aici
Acasa > Informatii preluate din presa > Drogba, prea bun pentru gazde

Drogba, prea bun pentru gazde

Atacantul lui Chelsea a reușit o dublă în victoria cu 3-0 repurtată de Coasta de Fildeș împotriva Guineei Ecuatoriale

Egipt este selecționata care a stat în calea fericirii lui Drogba, Toure sau Kalou, o generație de aur a Elefanților care însă nu a reușit să se impună în nicio ediție a Cupei Africii pe Națiuni. În 2012, egiptenii nu s-au calificat și aceasta pare șansa ideală pentru Coasta de Fildeș să își treacă în palmares cel de-al doilea trofeu, după cel obținut în 1992.

După ce a defilat în Grupa B, una în care a obținut trei victorii, 1-0 cu Sudan, și 2-0 cu Angola și Burkina Faso, în sferturi trupa lui François Zohoui urma să dea piept cu una dintre gazdele competiției, Guineea Ecuatorială, și totul părea o formalitate. Și așa a fost: încă de la primul fluier, Toure și compania și-au arătat intențiile ofensive și toate evenimentele importante ale primei părți s-au desfășurat în careul gazdelor. După prima jumătate de oră a partidei desfășurate pe Nuevo Estadio de Malabo a intrat pe scenă Didier Drogba, care, după ce a ratat un penalti, a stabilit scorul pauzei. Repriza secundă a început cu o dominare a Guineei Ecuatoriale, dar ocaziile gazdelor nu s-au materializat, apărarea condusă de Kolo Toure rezistând atacurilor și cei care au punctat au fost tot Elefanții, Drogba trecându-și în cont o dublă. Cel mai bun jucător african din 2011, Yaya Toure, a închis tabela în urma unei lovituri libere executate lângă stâlpul din stânga al lui Danilo.

În urma acestui succes, Coasta de Fildeș a ajuns în semifinale, cea mai bună performanță din ultimii șase ani, și se va duela pentru un loc în ultimul act cu învingătoarea dintre Ghana și Tunisia.