Autor Subiect: Echipa Imaginata  (Citit de 1081 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Manolache Alex

• V.A.P
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 770
  • Reputatie: +20/-4
    • Adresa de email
Echipa Imaginata
« : 10 Iunie, 2013, 14:26:11 »
Dupa speculatiile din presa,  am incercat sa creionez echipa lui Chelsea   si sa ii pun in teren asa cum  CRED   ca vom juca sezonul viitor, stiindu-se faptul ca Jose Mourinho foloseste de obicei un sistem 4-3-3 cu doi mijlocasi mai retrasi  cu un   al- 3-lea  mai avansat un pic  iar atacul forma din 3 jucatori!  Hulk si Cavani sunt trecuti de mine in primul 11 datorita zvonurilor aparute in presa ...ca cei doi ar fi aproape de Chelsea!
NU ESTE ECHIPA CARE AS DORIO NEAPARAT! SPECIFIC ASTA PENTRU A NU-MI SARI IN  CAP NIMENI !

Offline Marius Gavrila

• Moderator chelseafc.ro
  • Hero Member
  • *
  • Mesaje postate: 2187
  • Reputatie: +25/-0
Re: Echipa Imaginata
« Răspuns #1 : 10 Iunie, 2013, 14:48:43 »
terry/cahil

Offline Paul

• Editor chelseafc.ro
  • Hero Member
  • *
  • Mesaje postate: 8519
  • Reputatie: +125/-3
    • Adresa de email
« Răspuns #2 : 10 Iunie, 2013, 21:26:14 »
de cavani nu sunt sigur insa hulk sigur nu vine, lukaku, kdb si torres vor fi in primul 11.
edydark:da chiar ma
edydark:giggs are salariu la united sau pensie?

######
Only Malouda realised early on how tomtit torres is and never passed it to him

Offline Manolache Alex

• V.A.P
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 770
  • Reputatie: +20/-4
    • Adresa de email
« Răspuns #3 : 10 Iunie, 2013, 22:08:45 »
La formula 4-3-3 dupa parerea mea este imposibil sa joace si Torres si Lukaku si KDB titulari..... ar insemna sa coboare la mijloc Hazard.....cea ce nu cred...  el este om de gol trebuie sa joace cat mai avansat! Dar vom vedea.... Eu am creionat o echipa mai mult dupa ce vad in ziare ca scriu astia despre transferuri.... ! Nici eu nu cred ca vine Hulk....

Offline Nicu S.

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1759
  • Reputatie: +18/-0
    • Adresa de email
« Răspuns #4 : 26 Iunie, 2013, 21:58:07 »
La Real a jucat 4-2-3-1. Ar fi foarte bine sa joace si la noi asa.
                                       Cech (Delac/Blackman)

Azpilicueta(Wallace/Kalas)    Luiz(Ivanovic)    Terry(Cahill)     Cole(Bertrand/Aanholt)

Mikel(Essien)     Lampard(De Bruyne)

Oscar(Ramires)               Mata(Schurrle)            Hazard(Moses/Marin) 

Lukaku(Ba/Torres)

Si as mai folosi jucatorii tineri: Romeu, Chalobah, McEachran, Piazon, Ake.

Offline petre ispirescu

• Editor chelseafc.ro
  • Hero Member
  • *
  • Mesaje postate: 2757
  • Reputatie: +157/-0
    • Adresa de email
« Răspuns #5 : 11 August, 2013, 12:48:37 »
Acum ca tot s-au terminat meciurile de pregatire si ne mai desparte doar o saptamana de primul meci din EPL, am zis sa creionez si eu primul 11 pe care mi l-as dori la Chelsea.

Despre portar nu mai are rost sa discutam.

Brane si Cole fundasii de banda, cu doua rezerve de calitate, zic eu. Azpilicueta este departe de jucatorul care se doreste la Chelsea, dar este o rezerva decenta, iar de Ryan Bertrand sunt destul de impresionat dupa venirea lui Mou. Imi puneam mainile in cap cand il vedeam pe teren in sezonul trecut, dar acum ma bucur ca avem il avem rezerva pentru Cole.

JT si Luiz stalpii apararii in viziunea mea. Pe JT il vad titular incontestabil, capitanul si comandantul echipei, antrenorul din teren, Mou sigur va juca cu el. Intre Luiz si Cahill cred ca va fi preferat Luiz. Nici Cahill nu este un jucator de lepadat, mai ales la fazele fixe, insa din cate am vazut in meciurile de pregatire Luiz s-a achitat de sarcini, nu l-am mai vazut sa urce de nebun in atac sau sa bubuie mingi. A fost cuminte chiar, a respectat ordinele lui Jose care cred ca are planuri cu el ca titular. Asadar, rezerve Cahill si Kalas, plus Brane care poate juca si el fundas central.

Mijlocasul orientat defensiv trebuie sa fie Rambo Ramires in opinia mea. Pe Mikel nu-l vad titular, Essien n-a jucat rau in pre-sezon, insa este departe de Essien pe care noi il stiam. Marco van Ginkel poate juca si el aici, este un jucator care imi place, imi aduce aminte de Ballack, nu are un joc super elaborat, cauta pasa cea mai simpla intotdeauna, acopera destul de mult teren, alearga mult, recupereaza mingi, iar tackling-ul este de calitate pentru varsta lui. Cu siguranta unul dintre mijlocasii de referinta pentru Chelsea in viitor. Cu toate ca imi place foarte mult, sezonul asta cred ca trebuie sa fie de acomodare. Aparitii din postura de rezerva in EPL si poate titular prin Carling Cup si FA Cup.

Mijlocas central il vad pe Lamps. Poate altii se gandesc la varsta, insa eu nu inghit gogosile astea. Sunt constient ca se afla in ultimul an/ani ca fotbalist, insa stiti cum se zice, class is permanent! In momentul asta nu avem un mijlocas central ca Lampard, iar el ramane prima optiune pentru mine. Poate juca acolo Essien sau Marco van Ginkel, insa la fel ca si in cazul lui Ramires, il prefer pe Lampard la 35 de ani peste cei doi. Daca Pirlo poate juca saptamana de saptamana pentru Juventus la 34 de ani, ba chiar este dorit de Ancelotti la Real Madrid!, nu vad de ce Lamps n-ar putea sa fie titular pentru Chelsea. Avem nevoie de un mijlocas care sa tina mingea, sa suteze de la distanta, sa fie sigur pe el si sa nu se ascunda de la pass. Cum am spus, Essien si van Ginkel ar putea juca aici, dar nu il va pe niciunul cu aceeasi influenta pe care ar putea-o avea Lampard. Sunt de acord ca Lamps nu va mai putea acoperi la fel de mult teren ca inainte, tocmai de aceea l-am pus pe Ramires in spatele lui.

La mijlocasul orientat ofensiv nu m-am putut decide. Oscar sau Kevin de Bruyne se vor bate pentru locul acela. Va fi decizia lui Mourinho, nu cred ca amandoi vor juca din start titulari. Ar fi un risc prea mare pe care si l-ar asuma Mou. Ambii sunt inca tineri; pentru faza de atac ar fi un plus, dar echipa va fi foarte vulnerabila defensiv in cazul in care Oscar si KDB vor fi titulari, alaturi de Ramires/Essien/van Ginkel. Asadar, eu vad ca mijlocas orientat ofensiv pe unul dintre cei doi. Oscar pare favorit datorita "numelui" si faptul ca deja este conectat cu Mata si Eden, insa De Bruyne a facut un pre-sezon foarte bun si un sezon care a trecut mult mai bun. Chiar ma uitam aseara la primul meci al lui Werder din sezonul care tocmai a inceput in Germania, deplasarea de la nou promovata Braunschewig, in care Werder a aratat destul de rau. Baietii de la Eurosport, care sunt cei mai buni si cei mai profesionisti comentatori din Romania in opinia mea, spuneau prin minutul 90, chiar inainte de final, ca Werder va avea viata grea in sezonul acesta si probabil se va bate pentru salvarea de la retrogradare, iar asta se intampla datorita faptului ca De Bruyne nu mai este la echipa. A fost pianistul lui Werder din sezonul trecut, omul cel mai important, omul pus de Schaaf sa dea culoare echipei. Astfel, Oscar este cu "numele", insa De Bruyne a aratat ca poate "schimba placa" si poate fi un om la fel de important ca Hazard sau Mata intr-o echipa.

Aripa stanga va fi Hazard, fara discutie.

Apoi pe partea dreapta il vad pe Mata. Spunea Mou ca il vede pe Mata jucand ca extrema si sper sa il vedem acolo in sezonul acesta. Nu este un post nou pentru el, Mata a inceput fotbalul la juniori ca extrema stanga/dreapta, a jucat la Valencia extrema stanga/dreapta si a trecut in centru, ca playmaker, doar atunci cand David Silva a mers la City. L-am urmarit pe Mata ca extrema in acea echipa a Valenciei cu Mata-Silva-Joaquin in spatele lui Villa si cred ca poate da un randament mult mai bun in banda datorita calitatilor pe care le are.

Ca atacant il prefer pe Rooney, daca vine. Mi-as fi dorit sa fie Cavani omul din prima linie. Acum sper sa ajunga Rooney la echipa. Daca nu se materializeaza nici transferul lui Rooney, atunci eu il aleg pe Lukaku in locul lui Torres sau Demba Ba.
« Ultima Modificare: 11 August, 2013, 13:11:39 de petre ispirescu »

Offline Danut

• Hazard fan !
  • Full Member
  • Mesaje postate: 157
  • Reputatie: +4/-0
« Răspuns #6 : 11 August, 2013, 13:15:41 »

"Don't sit around moping and waiting for your luck to come back. Go out and fight for it. It will soon be back."
Ted Drake
Chelsea Manager 1952-61

Offline Paul

• Editor chelseafc.ro
  • Hero Member
  • *
  • Mesaje postate: 8519
  • Reputatie: +125/-3
    • Adresa de email
« Răspuns #7 : 11 August, 2013, 14:45:25 »
Nu inteleg de ce toata lumea il vede pe Mata ca aripa?
E mai "Aripa" KDB fata de Mata...
Iar lineupul il faci in functie de adversar :)
Eu mi-as dori sa-i pun pe toti in teren dar nu se poate. Eu pe Lampard si JT i-as juca meci de meci, dar in cazul lui Lampard in minutul 65-70 necesita schimbare daca jocul nu da randament.
Nu as juca cu Lampard impotriva echipelor dinamice, precum Barcelona, Real Madrid sau Bayern Munchen doar in cazul ar trebui sa ma apar pe 3 linii. De mult timp Lampard nu mai e jucatorul ofensiv care era o data dar si Chelsea si-a adaptat jocul in functie de urcarile lui. Eu sezonul asta m-asteptam ca Josh McEachran sa ramana la Chelsea si incet incet sa-si ocupe pozitia de titular.
Oricum am asa un feeling ca Lampard se va intoarce la "long shots-urile" din vremea lui JM :D
edydark:da chiar ma
edydark:giggs are salariu la united sau pensie?

######
Only Malouda realised early on how tomtit torres is and never passed it to him