Te afli aici
Acasa > Informatii preluate din presa > UCL: Chelsea – Manchester United (tur) [0-1] (rezumat)

UCL: Chelsea – Manchester United (tur) [0-1] (rezumat)

Meci transmis de:

Sferturi de fianala (tur)
Stamford Bridge
21:45 (ora Romaniei)
Chelsea pierde prima partida din sferturile UEFA Champions League, pe teren propriu cu 0-1. Golul marcat de Wayne Rooney o pune pe Manchester United in postura de favorita pentru calificarea in semifinalele UEFA Champions League.
Meciul nu a fost unul spectaculos, ci mai degraba un meci pragmatic, United dupa deschiderea scorului s-a inchis total in aparare incercand cateva contra-atacuri firave. Chelsea a dominat finalul partidei insa in prima parte a meciului, mijlocul terenului celor din Londra nu a avut calitate si eficienta, lucru care s-a vazut in rezultatul partidei.
De notat faptul ca „Albastrilor” le este refuzat un penalty clar in minutele de prelungiri. Evra il faulteaza pe Ramires in careu, fault din postura de ultim aparator, lucru care cere cartonas rosu si penalty, insa arbitrul spaniol refuza sa acorde lovitura de pedeapsa. Calificarea se va decide in meciul din returul acestei faze competitionale, pe Old Trafford.
Chelsea incepe partida cu o asezare clasica 4-4-2.

United afiseaza urmatoarea echipa de start:

Van der Sar; Rafael, Ferdinand,Vidic (c), Evra; Valencia, Carrick, Park, Giggs; Rooney, Hernandez.
24′ [0 – 1] W. Rooney